STŘÍBRNÉ REQUIEM

Hraný dokument Stříbrné requiem

PREMIÉRA: 24. června 2022 / Ležáky

Ležáky, jméno obce, které vyvolá myšlenky na jednu z nejstrašlivějších kapitol druhé světové války u nás, zvláště pak na Pardubicku. 24. 6. 2022 uplyne přesně 80 let od vypálení této malé vesnice u Vrbatova Kostelce nacisty.

K tomuto výročí se vedení Pardubického kraje spolu s památníkem Lidice-Ležáky rozhodlo vytvořit hraný dokumentární film, který se soustředí na události v období od tzv. první až do konce tzv. druhé heydrichiády v oblastech Pardubického kraje.

Film se zabývá událostmi od nástupu zastupujícího Říšského protektora Reinharda Heydricha k moci (27. 9. 1941), v protektorátu Čechy a Morava, až do konce stanného práva (3. 7. 1942). Hraný dokument se dramaturgicky zaměří na příběhy klíčových postav pardubického odboje, který úzce spolupracoval s pražským a jeho činnost byla zásadní i pro komunikaci s exilovou vládou v Londýně.

Divák se během vyprávění například dozví, kdo byli manželé Krupkovi, Hladěnovi, Alfréd Bartoš, Erno Košťál a další. Ukážeme také, jaké poměry panovaly na pardubickém velitelství gestapa v čele s velitelem Gerhardem Clagesem, i v samotných Pardubicích.

Odbornou správnost a přesnost našeho dokumentu garantují odborníci na dané téma i časové období, mezi nimi jsou například doc. PhDr. Jan Němeček DrSc., Prof. JUDr. Jan Kuklík DrSc., PhDr. Jiří Kotyk Ph.D. i další naši spolupracovníci. Odborníci na popisovanou část české historie svými vstupy do filmu podpoří a vysvětlí hrané rekonstrukce klíčových událostí příběhu, které touto formou zatraktivní celkové vyznění filmu a pomohou srozumitelnosti jinak složitého příběhu. Dokument chceme takto přiblížit divákovi, hlavně tomu mladému, jelikož po premiéře by mělo následovat promítání na základních i středních školách v rámci vzdělávacích programů.

Projekt podpořili: Pardubický kraj, hejtman pardubického kraje Martin Netolický, Nadační fond Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM, a další.

Zpátky na Naše práce
IČO: 05773547
ADRESA: Dašická 851, Bílé Předměstí, 530 03 Pardubice
Tvorba a správa webu - Softmedia.cz