Ležáky, jméno obce, které vyvolá myšlenky na jednu z nejstrašlivějších kapitol druhé světové války u nás, zvláště pak na Pardubicku. 24. 6. 2022 uplyne přesně 80 let od vypálení této malé vesnice u Vrbatova Kostelce nacisty.
K tomuto výročí se vedení Pardubického kraje spolu s památníkem Lidice-Ležáky rozhodlo vytvořit hraný dokumentární film, který se soustředí na události v období od tzv. první až do konce tzv. druhé heydrichiády v oblastech Pardubického kraje. .
Film se zabývá událostmi od nástupu zastupujícího Říšského protektora Reinharda Heydricha k moci (27. 9. 1941), v protektorátu Čechy a Morava, až do konce stanného práva (3. 7. 1942). Hraný dokument se dramaturgicky zaměří na příběhy klíčových postav pardubického odboje, který úzce spolupracoval s pražským a jeho činnost byla zásadní i pro komunikaci s exilovou vládou v Londýně.
Divák se během vyprávění například dozví, kdo byli manželé Krupkovi, Hladěnovi, Alfréd Bartoš, Erno Košťál a další. Ukážeme také, jaké poměry panovaly na pardubickém velitelství gestapa v čele s velitelem Gerhardem Clagesem, i v samotných Pardubicích.

Režie: Vít Mazánek
Producent: ANNL Group / Pardubický kraj
Vytváří: Al-Consulting (ve spolupráci s 11:11 production)
Hrají: Ladislav Špiner, Martin Veselý, Veronika Malá, Alexandr Postler, Josef Láska

IČO: 05773547
ADRESA: Dašická 851, Bílé Předměstí, 530 03 Pardubice
Tvorba a správa webu - Softmedia.cz